O projekcie
International Lutosławski Youth Orchestra
Wszystko zaczęło się w 2013 roku, kiedy obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego – bezsprzecznie jednego z największych kompozytorów XX wieku. Postanowiliśmy wówczas otworzyć drzwi naszej Filharmonii dla młodych muzyków i dać im szansę na zdobycie bezcennych doświadczeń w zakresie gry w orkiestrze symfonicznej z prawdziwego zdarzenia. Zaprosiliśmy młodych, utalentowanych instrumentalistów z całej Europy, ale także wyjątkowych tutorów, którzy podczas kursów mistrzowskich w poszczególnych sekcjach instrumentalnych przygotowywali ich, nuta po nucie, do pierwszego koncertu symfonicznego. Od początku chcieliśmy, aby była to orkiestra międzynarodowa, bo wierzymy, że muzyka nie zna granic, ale także, aby jej repertuar obejmował dzieła muzyki współczesnej. Ponieważ niewiele orkiestr młodzieżowych daje młodym muzykom szansę na sprawdzenie się w tym wymagającym i trudnym repertuarze.
Tak staliśmy się pierwszą w Polsce międzynarodową orkiestrą symfoniczną młodych! To niezwykłe muzyczne spotkanie okazało się tak wielkim sukcesem, że wiedzieliśmy od razu, że wrośnie ono w tradycję Filharmonii w Szczecinie. I tak się stało!
W 2014 roku przeprowadziliśmy się do nowego gmachu Filharmonii, który stał się ikoną architektury nie tylko Szczecina, ale i Europy. Jeszcze w tym samym roku bryła naszej nowej siedziby otrzymała prestiżową nagrodę Eurobuild Awards 2014, by rok później świętować zdobycie “architektonicznego Oskara” Mies van der Rohe Award. Nasz nowy gmach wznosi się dokładnie w tym samym miejscu, w którym przed II wojną światową stał niemiecki Konzerthaus Stettin – w ten sposób kontynuujemy muzyczne tradycje naszego pięknego miasta. Ale architektoniczne laury to nie tylko prestiż, to docenienie niezwykłych walorów akustycznych naszych dwóch sal koncertowych (symfonicznej i kameralnej) oraz niezwykle nowoczesnych i komfortowych warunków pracy dla muzyków, które ten niezwykły gmach gwarantuje.
W 2022 roku, między 10 a 19 sierpnia, odbyła się jubileuszowa, 10. edycja projektu, a ILYO zagrała po raz pierwszy w Berlinie na największym festiwalu orkiestr młodzieżowych na świecie – Young Euro Classic. Festiwal ten od ponad dwudziestu lat otwiera scenę berlińskiego Konzerthausu dla młodych instrumentalistów z całego świata. Debiut ILYO w stolicy Niemiec okazał się wielkim sukcesem. Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła młodych muzyków kilkuminutową owacją, a koncert zebrał bardzo pochlebne recenzje w prasie.
Wydarzenie było także w całości retransmitowane w publicznym radiu niemieckim Deutschlandfunk Kultur.
W 2023 roku International Lutosławski Youth Orchestra zagrała po raz jedenasty. Warsztaty się dwoma koncertami finałowymi w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu (24 sierpnia) i w złotej sali Filharmonii w Szczecinie (25 sierpnia)(dowiedz się więcej o historii ILYO).
International Lutosławski Youth Orchestra to projekt, który stawia sobie za cel stworzenie profesjonalnego programu edukacyjnego dla młodych muzyków, będący dla nich okazją do zdobycia doświadczenia i umiejętności gry w orkiestrze. Uczestników od początku warsztatów prowadzą wybitni muzycy oraz dyrygenci, więc to także wymarzona okazja dla tych, którzy planują w przyszłości karierę solisty.
Zapraszamy Was serdecznie do Szczecina w 2024 roku na kolejną edycję ILYO!